“Zasady i wskazówki, które wpływają na Twoje wyniki” – znajdziesz je w moim ebooku “Dare to Live.” (na Amazon.com)

Today’s post is the Polish version of the previous one.

W moim ebooku “Dare to Live. God Has Given You Your Past to Prepare You for An Exceptional Present and Future.” (“Odważ się żyć. Bóg dał ci twoją przeszłość, aby przygotować cię do wyjątkowej teraźniejszości i przyszłości” możesz przeczytać “Zasady i wskazówki, które wpływają na twoje wyniki”. (Mój ebook jest dostępny na Amazon.com za 1,04 dolara.)

Wspomniane zasady i wskazówki znajdują się w rozdziale trzecim zatytułowanym “Twoja teraźniejszość: Działaj teraz i ciesz się swoim rozwojem.”

Poniżej podaję 8 pierwszych z tych zasad i wskazówek.

1. Poznaj i zaakceptuj system RAS.

O systemie RAS (reticular activating system) dowiedziałem się z książki “The Answer” Allana
i Barbary Pease. System ten ma następującą cechę: prowadzi ludzi do wyznaczonego celu, jeśli ten cel ustalimy wcześniej (świadomie lub nieświadomie). Według Allana i Barbary możemy zaufać, że ten podobny do GPS system poprowadzi nas do celu. Najważniejsze to wiedzieć, czego się chce (wiele osób “dryfuje” przez życie, nie wiedząc, czego chcą, nie wyznaczając sobie konkretnych celów).

Pamiętaj, że RAS może również działać na twoją niekorzyść, jeśli na przykład ciągle myślisz
o negatywnych rzeczach; z tego powodu, jeśli chcesz osiągnąć pozytywne cele, musisz myśleć
o tym, czego chcesz, a nie o tym, czego nie chcesz.

 1. Postanów wyznaczyć i spisać swoje cele.

Dobrze to przemyśl, bo będziesz nad nimi pracować przez lata (choć oczywiście niektóre z nich są krótkoterminowe). Po określeniu celów zapisz je na papierze.

Cele mogą być krótkoterminowe (na jeden dzień, na tydzień, na miesiąc) i długoterminowe (na rok, na trzy lata, na dziesięć lat, na dwadzieścia lat). Zapisując cele, zawsze można sprawdzić, co się zapisało, i dokonać aktualizacji. Kiedy zapisujesz swoje cele, wiesz dokładnie, czego chcesz (np.: “31 grudnia 2021 r. będę ważył 75 kg”), one cię prowadzą (lub, dokładniej, twój wewnętrzny system RAS kieruje tobą, prowadzi cię, kiedy zbaczasz z kursu); mając cele, możesz stworzyć plan działania, który doprowadzi cię do ich osiągnięcia.

 1. Naucz się jak stworzyć dobry plan działania.

Cechy dobrego planu można znaleźć np. w Internecie lub w literaturze, tutaj przedstawię proste zasady tworzenia dobrego planu działania autorstwa Briana Tracy (dostępne np. na YouTube):

Zdecyduj, czego dokładnie chcesz (bądź konkretny).
Zapisz swój cel(e) na papierze.
Wyznacz datę końcową dla swojego celu (celów).
Sporządź listę wszystkiego, co musisz zrobić, aby osiągnąć swój cel(e).
Zaplanuj, kiedy będziesz pracował nad realizacją swojego planu.

 1. Podejmij decyzję, że będziesz wytrwale pracował nad realizacją planów, które wynikają
  z Twoich celów.

Jest to bardzo ważne. Na nic zdadzą się twoje plany, jeśli zabraknie ci wytrwałości. Musisz postanowić, że się nie poddasz, że każdego dnia będziesz robił coś ważnego, coś, co przybliży Cię do osiągnięcia celu (celów). Wytrwałość jest jednym z kluczy do sukcesu. Ludzie, którzy osiągnęli spektakularny sukces, zawdzięczają go swojej wytrwałości.

 1. Zdecyduj, że będziesz wyznaczać sobie terminy ukończenia pracy, projektów i działań.

Terminy to kolejny klucz do sukcesu. Wyznacz je i staraj się ich dotrzymać. Oczywiste jest, że nie zawsze zdążysz, wtedy wyznaczasz kolejny termin. To naprawdę ma znaczenie.

 1. Działaj, aby osiągnąć swoje cele niezależnie od tego, co myślą, robią lub mówią inni.

Zasada ta została opisana w rozdziale piątym książki “Odpowiedź” (The Answer, Allan i Barbara Peale). Nie przejmuj się tym, co myślą inni – to TWOJE życie i TY wiesz, jak bardzo zależy Ci na realizacji Twojego planu, więc nie przejmuj się tym, co myślą inni, co robią lub co mówią. Skup się na swoim działaniu, a nie na innych ludziach – to TY chcesz być świadkiem swojego sukcesu.

 1. Działaj z entuzjazmem, staraj się opanować stres, nie bój się przyszłości, działaj z wiarą
  w osiągnięcie swoich celów, porzuć wszelkie lęki.

Ten punkt zawiera kilka ważnych rzeczy: bądź entuzjastycznie nastawiony do swoich codziennych zajęć; jeśli coś Cię stresuje, naucz się wykorzystywać stres na swoją korzyść. Ponadto: nie bój się przyszłości, ponieważ zabija ona Twój entuzjazm. Przecież pracujesz nad osiągnięciem swoich celów, więc cały czas jesteś coraz bliżej; mocno wierz w sens swojego działania, podążaj swoją drogą, może być trudna, ale warta Twojego wysiłku; nie bój się – ludzie odważni się nie boją.

 1. Weź odpowiedzialność za swoje życie i swoje osiągnięcia.

Bądź proaktywny, uświadom sobie, że twoje życie jest takie, jakie jest, ponieważ TY je tak poprowadziłeś, podjąłeś pewne decyzje, pracowałeś (lub unikałeś pracy) i takie są tego rezultaty. Bądź odpowiedzialny za swoje wyniki, za to, jaki jesteś, jak się czujesz, co osiągnąłeś. Jeśli włożysz wystarczająco dużo energii w pracę nad sobą i swoim planem, twoje osiągnięcia zadziwią ciebie
i innych. Twoja obecna sytuacja pokazuje, jak wiele jeszcze masz do zrobienia.”

Mój ebook jest dostępny na Amazon.com w cenie 1,04 dolara (w wersji angielskiej) i włoskiej

(1,08 dolara).

Jestem przekonany, że treść mojego ebooka jest bardzo pouczająca i przydatna dla ludzi, którzy wiedzą, czego chcą w życiu. Całość ma 4 rozdziały, rozdz. 4. pokazuje jak ja widzę sukces, jakie są moje wskaźniki sukcesu.

Odważ się żyć. To jest TWOJE życie.

daretolive72

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s