Języki obce – niektórzy z nas lubią się ich uczyć, inni nie. Ja należę do tej pierwszej grupy. W 2014 r. zmotywowałam się do osiągnięcia poziomu C2 z języka angielskiego. I udało się, ESOL Cambridge przyznał mi certyfikat znajomości języka na poziomie C2.
Zastanawiam się nad przystąpieniem do egzaminu CELI 3 (z języka włoskiego) na poziomie B2. Zanurzam się w języku włoskim od 1996 roku i już sporo z niego rozumiem; czas na gramatykę, której jakoś nie chciało mi się uczyć. Może skorzystam z usług szkoły językowej. Włoski to piękny język, warto go znać.
Języki obce, a dokładniej ich dobra znajomość, dają nam nowe możliwości: możemy rozmawiać z ludźmi z obcych krajów, możemy starać się o pracę za granicą lub o lepszą pracę we własnym kraju – można by wymieniać jeszcze inne zalety. Poza tym nasz mózg pracuje nad nauką nowego języka, a to ma wpływ na jakość naszego życia.
W dzisiejszym świecie zaszły pewne zmiany, które sprawiają, że praca może być wykonywana w inny sposób niż dotychczas. Narzędzia pracy (przede wszystkim komputer z dostępem do Internetu) są po to, by je wykorzystywać. Wydaje mi się, że coraz więcej osób (zwłaszcza w wieku 20-40 lat) decyduje się na bycie tzw. freelancerem.
Freelancer to (według polskiej Wikipedii): “osoba, która pracuje bez etatu, realizując zadania na zlecenie, zwykle specjalizująca się w danej dziedzinie”. I to ma sens! Taki tryb życia zawodowego to dla wielu osób zaleta.
Podsumowanie
Aby otworzyć się na nowe możliwości (np. pracy czy podróżowania), dobrze jest znać języki obce. Zanurzenie się w języku obcym może pomóc w jego poznaniu; będąc we własnym kraju, można czytać gazety, książki, słuchać radia, oglądać telewizję, słuchać podcastów itp.
Czytanie i słuchanie bardzo rozwija naszą praktyczną znajomość języka obcego. Oczywiście dobrze jest znać gramatykę danego języka. Można połączyć naukę “szkolną” z otaczaniem się językiem obcym (np. telewizja, prasa).
Życzę Wam sukcesów w nauce języków obcych!
Dare to live. It’s YOUR life.
Dariusz Łukasik (daretolive72)